Menu
0 Comments

Rzeczywistość pracy truckera międzynarodowego

Rzeczywistość kierowcy ciężarówki znacząco odbiega od tej, kreowanej w marzeniach młodych ludzi, myślących o karierze truckera. Oczywiście, każda praca ma swoje zalety i wady. Warto jednak wiedzieć „z czym to się je”, zanim zdecyduje się o powzięciu takiego sposobu na życie.

Nie ma karty do odbicia

Część kierowców, zwłaszcza tych początkujących, chwali sobie nieregulowane godziny pracy i samodzielne stanowisko. Z czasem jednak, całe tygodnie w rozjazdach potrafią mocno dać w kość. Do pracy trucker nie przychodzi o 8 i nie wychodzi o 16, odbijając kartę. Oczywiście, to kwestia preferencji – niektórym taki tryb odpowiada. Niemal każdego czeka jednak w pewnym momencie kryzys – indywidualną kwestią jest, jak uda się go przetrwać.

Wysokość zarobków

Argumentem, który przekonuje zwłaszcza młodych, są zarobki. Bez wątpienia, są one stosunkowo wysokie. Warto jednak dokładnie policzyć, jak wiele czasu trzeba poświęcić na wypracowanie pensji. W przeliczeniu godzinowym, stawka nie wydaje się już aż tak atrakcyjna. Zwłaszcza, że długotrwałe przebywanie z dala od rodziny wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania. A także – przede wszystkim – ze zwyczajnie gorszym samopoczuciem, spowodowanym rozłąką.

Wielka odpowiedzialność i wielki stres

Nie ujmując nic urzędnikom czy pracownikom biurowym, praca kierowcy ciężarówki to o wiele większa odpowiedzialność – za życie swoje, innych uczestników ruchu, ale też przewożonego towaru.
To także ciągły stres związany z możliwością usterki nierzadko mocno już wyeksploatowanego sprzętu i konieczności naprawy oraz szybkiego skombinowania części do aut ciężarowych.

Brak czasu dla siebie

Nieświadomi, początkujący adepci jazdy ciężarówką, jako plus swojej przyszłej pracy wskazują możliwość zwiedzania i poznania wielu ciekawych miejsc. Niestety, rzeczywistość odbiega od założeń bardzo wyraźnie.
Na zwiedzanie i rozkoszowanie się widokami zwyczajnie nie ma czasu. Trzeba jak najszybciej wykonać zlecenie, a większość chwil dla siebie poświęca się na sen – w kabinie lub niezbyt eleganckim motelu na podmiejskim parkingu.
Mimo wszystko, warto próbować – praca truckera też daje satysfakcję. Trzeba jednak pamiętać o tym, co niekoniecznie idealne.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *